AKIN KIRAÇ

Zaman'lama Manidar!

Toplam okunma sayısı: 33
27 Oca 2014
Her gün sabahın ilk saatlerinde yaptığım işlerden birisi haber portallarından günlük haberlere bakmak olur.Bu bizler için vatandaş olarak gündemi takip etmekle birlikte aynı zamanda bir işdir.İnşaat sektörü ile ilgili haberler gözüme takılınca o haberi başka bir sekmede açar okuduğum haberi bitirince ayrı sekmede açtığım haber ile ilgilenirim.
Ekonomi haberleri bu anlamda daha çok ilgimi çeker.Ekonomi haberlerinde malum Türkiye’nin ekonomisi ile ilgili haberler vardır ve son 11 yıldır hep hamasetle karışık,olumlu tablolar çizilir.Bu debdebeye karşı muhalefetin iş bilmezliği ve konjöktürel olarak rüzgarın farklı yönlerden esmesi ile sesleri bazı noktalarda haklı olsalar bile çok cılız çıkar.Niye cılız çıkmasın ki Türkiye’nin en çok satan gazetesi Zaman; hükümeti allar,pullar,hikmetli zannedilen sözlerle daha düne kadar halka pazarlardı.Ekonomi şöyle iyi gidiyor,böyle iyi gidiyor diye hafızların mukabele yarışları gibi köşe yazarları da adeta yarışırlardı.Kim daha iyi yazarsa,kim daha iyi methiyeler dizerse o en üste çıkar,en çok okunur ve en çok paylaşımı o alırdı.17 Aralık’tan sonra ZAMAN değişti ve o methiyeler dizen köşeler bu sefer tam aksine hükümeti köşeye sıkıştırmak için zor olsa da aleyhte yazılar yazılmaya başlandı.Zor dedim çünkü aradan 11 sene geçti ve bu köşe yazarlarının tüm yazdıkları artık arşivlerde.Aleyhte bir şeyler yazacaksan eğer 11 senedir methiyeler dizdiğin tüm makaleleri gözden geçirmelisin.Yoksa adamı faka bastırırlar.Olayın başına dönersek 17 Aralıktan sonra artık Zaman’ın içeriğinde ekonomik gidişatın hiçte iyi olmadığını söyleyen,haberlerin başlıklarından tutun içeriğine kadar her tarafında eleştirel bir yaklaşımın olduğunu görmekteyiz.Şahsen ben bu tarz haberlerin yapılmasına şükredenlerdenim ama geçti Bolu pazarı sür eşeğin Niğde’ye de demeden duramıyorum.Şimdi gelelim asıl anlatmak istediğim habere.ZAMAN’ın 21 Ocak 2014’te yayınladığı haberin başlığı şu şekilde:PLANSIZ BÜYÜME İSTANBUL’U KİLİTLEDİ… GÜNAYDIN ZAMAN! GÜNAYDIN! Artık Haberin içeriğinden bahsetmeyeceğim. Haberin başlığı her şeyi anlatmakta.17 Aralıktan sonra Zaman’da artık bu tarz başlıklar çok. Çok şükür. Allah’a hamdolsun. Türkiye’nin bu başlıklara ihtiyacı var. Başbakan Erdoğan’a rağmen bu başlıkları atmak aslında Başbakan Erdoğan’a bir destektir. Herhangi bir yerde baş olan biri için bu tarz haberler, çalışmalar yapılıyorsa ve bunları yapan birde destekçileri ise bu şerre değil hayra alamettir. Bu iyilik 11 sene geç gerçekleşmiş bir iyiliktir. Bu gün uyandığımda nasıl Günaydın Zaman dediysem, en yakın zamanda Günaydın Sabah,Günaydın Vakit,Günaydın Bugün,Günaydın Türkiye, Günaydın Kardeşler, Günaydın herkes diyebilmeyi çok arzu ediyorum.
Bir lideri zehirlemenin bir yolu yoktur. Binlerce yolu vardır. Pofpoflamak, şakşakcılık yapmak bu zehirleme türlerinden bir tanesidir. Bu zehirleme bilerekte işlenebilir, bilinmeyerekte. Bazen ilahi adalet öyle bir yerde tecelli eder ki herkes bakakalır. Suç ne kadar büyükse cezası da o kadar büyük olur. Herkesi bu ilahi Adaleti bakmaya değil görmeye davet ediyorum. 11 seneye sığdırılması gereken eleştirel haberlerin bir anda son bir aya sığdırılması da zehirleyici bir etki yapabilir. Onun için Zaman tarafından olaya baktığımızda eğer karşımızda tedavi edilmesi gereken bir söylemi hasta varsa ve hastanın tedavi edilmesi gerekiyorsa o zaman ilacın dozajının da ona göre ayarlanıp verilmesi gerekir. Bence uzman bir soslolog ve psikologdan yardım almakta fayda var. Nevzat Tarhan olabilir. Yok, bu hasta da umut yok deniliyorsa eğer o başka bir konu. Ruha; Tecvidli üç ihlas bir Fatiha okuyabilirim. Tabi bu durum Zaman’ın camiası için de geçerli. Hükümet cenahı karşı tarafı aynı şekilde kabul ediyorsa tedavi yöntemi içeriksel farklılıklar arzetse de temelde değişmez. Dolayısıyla bu olayın vebali çok büyüktür. İki tarafta amme malına hükmetmekte. Türkiye de başka amme malına hükmedenlerde var tabii. Amme malı tüm insanlığı ilgilendirmektedir. Amme malı zerre-i miskal ile ölçülür. O ölçü nedir bilir misin? Ne kadar çok amme malı yerseniz o kadar çok şefaate ihtiyacınız var? Son Söz olarak ilaçların bir tanesini ben bir yerde okumuştum. Yanlış hatırlamıyorsam TÖVBE ile başlıyordu.

Haber: Editör