ETKİNLİKLER

VitrA ve TSMD'den, Çağdaş Mimarlık Kültürüne Katkı

Toplam okunma sayısı: 1688
07 Şub 2012
VitrA ve Türk Serbest Mimarlar Derneği’nin (TSMD),2000 yılından sonra üretilen farklı yapı türlerini eksen alarak, çağdaş mimarlıkta bellek oluşturulmasına katkıda bulunmak amacıyla geliştirdiği VitrA Çağdaş Mimarlık Dizisi projesi başladı.
Mimarlık ve tasarım alanlarında uzmanlaşmış pek çok profesyonel, akademisyen ve öğrencinin, yapılardan yola çıkarak üretim yapmasına olanak tanıyan bir platform sunan dizi kapsamında; sergi, panel ve yayınlar gerçekleştirilecek.

VitrA Çağdaş Mimarlık Dizisi projesinin ticari yapılara odaklanan ilk sergisi, 7 Şubat-17 Mart 2012 tarihleri arasında Feyziye Mektepleri Vakfı’na ait Galeri IşıkTeşvikiye’de izlenebiliyor. Küratörlüğünü Mimar Saitali Köknar’ın yaptığı VitrA Çağdaş Mimarlık Dizisi Sunar: Mutluluk Fabrikaları adlı sergi, başta alışveriş merkezleri ve ofis binaları olmak üzere, her gün milyonlarca insanın saatlerini geçirdiği ticari yapılardaki gündelik hayatı ve son 10 yıldaki dönüşümü ele alıyor. Ticari yapıları, binalar olmadan anlamaya çalışan mimarlık sergisinde, AVM ve ofis yapılarının gelecekte nasıl kullanılacağına cevap arayan mimarlık ve tasarım öğrencilerinin, 24 saatlik tasarım maratonunda ortaya çıkardığı yaratıcı projeler de izlenebiliyor.

2000 yılından bu yana üretilmiş ticari yapılardan oluşan bir seçkiye yer veren kitap ise sergiyle eşzamanlı olarak yayımlanıyor.

Farklı şehirlerde hayata geçirilecek panel dizisi ise projenin tartışma platformunu oluşturuyor. İlki 7 Mart 2012’de İstanbul’da düzenlenecek panellerin, yıl sonuna kadar farklı tema ve katılımcılarla Ankara, İzmir, Eskişehir, Kayseri ve Diyarbakır’da düzenlenmesi planlanıyor.

Projenin çatısını oluşturan vitracagdasmimarlikdizisi.com adresindeki web sitesi üzerinden tüm etkinliklerle ilgili detaylı bilgiye ulaşılabilirken, yayınlar e-kitap formatında temin edilebiliyor.

Haber: Editör