ÜRÜN HABERLERİ

Türkiye'de üretilen en büyük savaş gemisinde Ayvaz ürünleri tercih edildi

Toplam okunma sayısı: 1893
22 Eki 2015
3 Ekim’de denize iniş töreni gerçekleştirilen, dünyanın en büyük çıkarma gemilerinden biri olan TCG Bayraktar adlı yerli savaş gemisinde Ayvaz kompansatörleri tercih edildi.
Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından Anadolu Deniz İnşaat Kızakları Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye (ADİK Tersanesi) Türk Loydu klası altında inşa ettirilen ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın kullanımına sunulacak olan TCG Bayraktar adlı çıkarma gemisinde Ayvaz ürünleri tercih edildi. Nükleer, biyolojik ve kimyasal saldırılar için tam personel korumasına sahip olan ileri teknolojiye sahip geminin özellikle egzoz sistemleri ve devreleri üzerindeki tüm kompansatörlerinde markası kullanıldı. 

138 metre boyunda, üzerine helikopter inebilecek pisti olan, toplam 486 personel, 1200 ton çeşitli yük ve araç taşıma kapasitesine sahip gemi için 6 Ekim tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılım gösterdiği bir denize iniş töreni gerçekleştirildi. Saat 15 sularında başlayan tören öncesinde TCG Bayraktar’ın teknik özelliklerini, silah sistemlerini ve önemini vurgulamak amacıyla bir slayt sunumu yapıldı. Sunumun ardından Sivil Savunma Müsteşarı, Deniz Kuvvetleri Komutanı, Milli Savunma Bakanı’nın da söz aldığı törende; aynı özelliklere sahip ikinci gemi olan TCG Sancaktar'ın da inşasına hemen başlandığı ve 8 ay sonra denize indirilmesinin planlandığı bilgisi alındı.

Gemide kullanılan kompansatörler hakkında açıklama yapan Ayvaz İcra Kurulu Başkanı Serhan Alpagut, tamamen yerli ürünler kullanma hedefiyle yola çıkılan TCG Bayraktar adındaki geminin ülkemiz açısından gurur verici olduğunu söyledi. Türk Loydu sertifikasına sahip olmalarının bu gemide Ayvaz ürünlerinin tercih edilmesi açısından etkili olduğunu dile getiren Alpagut, inşa sürecinde tersaneye verdikleri mühendislik hizmetlerinin ve desteğin de önemli olduğunu belirtti. Ayvaz markasının güvenle özdeş olduğunun altını çizen İcra Kurulu Başkanı, “Ayvaz Türkiye’de kompansatörü ilk üreten firma. Bu marka 67 yıldır kalite kavramı ile özdeş olarak anılıyor ve sektöre her zaman ilkleri kazandırıyor. TCG Bayraktar gibi birçok açıdan “ilk”leri taşıyan gemide Ayvaz gibi “ilk”leri gerçekleştiren bir markanın tercih ediliyor olması bize gurur veriyor” dedi.

TCG Bayraktar gemisi hakkında

Dünyanın en büyük çıkarma gemilerinden olan ve 60 ton ağırlığında 20 tankı ve 350 amfibi komandosunu karaya çıkarabilen TCG Bayraktar, 18 deniz mil sürat yapabiliyor. 2 metreden daha az derinlikteki kıyıya bile asker ya da zırhlı araç sevkiyatı yapabilen TCG Bayraktar, Türkiye’de yapılan en büyük savaş gemisi.

TCG Bayraktar’ın teknik özellikleri:

Toplam Boy: 138,75 m.

En: 19,60 m.

Deplasman: 7.125 ton

Maksimum sürat: 18 mil

Denizde kalma: 15 mil sürat ile en az 6.000 mil - İkmal yapmadan 30 gün

Haber: Editör