SEKTÖREL HABERLER

Rönesans Türkmenistan Projelerine Bir Yenisini Daha Ekledi

Toplam okunma sayısı: 940
16 Kas 2018
Rönesans Türkmenistan’a bir yatırım daha yapıyor.Rönesans Holding’in de içinde bulunduğu konsorsiyum, Türkmenistan’da fosfor gübresi üretmek üzere kurulacak tesis için çerçeve anlaşma imzaladı.
Rönesans Holding, Türkmenistan’daki yatırım zincirine yeni bir halka ekliyor. Daha önce doğalgazdan benzin üretecek GTG (Gas-to-Gasoline) Tesisi projesine imza atan ve 1 milyar dolara mal olan Amonyak ve Üre Üretim Fabrikası’nın ve Sülfürik Asit Üretim Tesisinin inşaatını gerçekleştiren Rönesans Holding, şimdi de fosfor gübresi üretmek için kurulacak yeni bir tesisin ön anlaşmasını imzaladı.
Türkmenistan Hükümet Heyeti 22 Ekim 2018 tarihinde Japonya’yı ziyaret ederek, ülkeler arasındaki karşılıklı iş birliğini görüşmek üzere Başbakan Şinzo Abe başkanlığındaki Japon heyetle bir araya geldi.Ziyaret sırasında, Türkmenistan-Japonya iş birliği için öncelikli projelerden biri olarak, Türkmenistan Devlet Kuruluşu Turkmenhimiya ile Sojitz Corporation, TTCL Public Company Limited ve Rönesans Endüstri Tesisleri İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi firmalarından oluşan konsorsiyum arasında söz konusu çerçeve anlaşma imzalandı. Aynı törende, Türkmenistan Dış Ekonomik İlişkiler Devlet Bankası (TVEB) ile Japon Uluslararası İşbirliği Bankası (JBIC) arasında Yenilenmiş ve Yeniden Düzenlemiş İşbirliği Anlaşması imzalandı.
Türkmenistan’da tarım üretiminin artırılması ve tarım sektöründe yeni iş yerlerinin oluşturulması kapsamında gübre ihtiyacı hızlı şekilde artıyor ve Türkmenistan Hükümeti de bu alanda yapılacak yatırımları destekliyor. Rönesans Holding’in de içinde bulunduğu konsorsiyum tarafından hayata geçirilecek projeyle yılda 300.000 ton fosfor gübresi (ammo-fosfat) üretimi planlanıyor. Böylece ithalatın önlenmesi ve yerel talebin karşılanması amaçlanıyor.

Haber: Editör