Manşet - Projelerde Geçmişe Bağlılık Sağlayacak Öğeler Olmalı
Türkiyenin en büyük inşaat haber portalı.

Manşet Haberleri

 
 

BÖLÜMÜN EN ÇOK OKUNAN HABERLERİ

Projelerde Geçmişe Bağlılık Sağlayacak Öğeler Olmalı

Haber : İnşaat Trendy

05.10.2012

Hakan Kıran Mimarlık AŞ Kurucu Ortağı Hakan Kıran, 13-14 Eylül tarihleri arasında EurAsia Strategies tarafından gerçekleştirilen Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi’nde konuşmacı olarak yer aldı. Akıllı Binalar ve Evler başlıklı oturumda konuşan Hakan Kıran, İstanbul ofislerinde yaptığı çalışmalardan da örnekler verdi.

Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi’nde konuşmacı olarak yer alan Hakan Kıran Mimarlık ve Yapı Hizmetleri Tic. AŞ Kurucu Başkanı Hakan Kıran, “Binalar yatırım amacıyla satılıyor. Bir nevi kartondan hayaller satın alıyoruz. Sonrada aldığımız evleri satıp yenisini alıyoruz. Bu kullanımlar, sosyal bütünlük, sosyal devamlılık sağlayamıyor. Kişilere; ruh sağlığını, seçimlerini koruyacak projeler ve öneriler getirilmeli” dedi. 

İstanbul Swiss Otel’de 13-14 Eylül tarihleri arasında EurAsia Strategies tarafından düzenlenen Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi (World Intelligent Cities Summit - WICS)  başladı. Ana başlığı “21. Yüzyıl’ın Akıllı Şehirleri” olarak belirlenen zirvede, 14 Eylül Cuma günü Hakan Kıran Mimarlık Kurucu Başkanı Hakan Kıran “Akıllı Binalar ve Evler” başlıklı oturumda bir konuşma yaptı.

“En önemli parametre şehir ve planlama” diyen Hakan Kıran, ülkemizde ciddi bir dönüşüm hareketinin başladığını söyledi. Kıran, “ Tüm bu hareketliliğin ortaya getirildiği bir arada olduğu doğru çözümlemelere planlama diyoruz. Ancak ülkemizde planlamadaki aksaklıklar, ara çözümler bulmaya çalışmak sıkıntı yaratabiliyor. Bugün Türkiye’nin en önemli problemi köklerimizi bilmemek ve gittikçe eski yaşantılarımızdan uzaklaşmak. Geldiğimiz köyler, oradaki yaşantımız unutuluyor.

Bizlere satılan bütün binalar yatırım amacıyla satılıyor. Bir nevi kartondan hayaller satın alıyoruz. Kısa bir süre sonrada aldığımız evleri satıp yenisini alıyoruz. Doğal formlardan ve köklerimizden uzakta olan bu kullanımlar, sosyal bütünlük, sosyal devamlılık sağlayamıyor. Bu şehri akıllandıracak olan insanların; ruh sağlığını, seçimlerini koruyacak projeler, akıllı öneriler getirilmeli. Akıllıca yapılan projelerde eksikliklerimizi tamamlayıp bağlılık sağlayacak öğeler bulabiliriz” diye konuştu.

Konuşmasında İstanbul ofislerinde yaptığı çalışmalardan da örnekler veren Hakan Kıran, Sancaktepe Ring İstanbul Projesi’nden bahsetti. 
Yorum Yapmak İçin Üye Olun ya da Giriş Yapın.!
 

EN ÇOK OKUNANLAR