ETKİNLİKLER

LE CORBUSIER Doğu Gezisinin 100. yılında İstanbullularla buluşuyor

Toplam okunma sayısı: 1680
14 Eyl 2011
Kalebodur, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ve Fondation Le Corbusier tarafından düzenlenen “Le Corbusier Doğu Gezisi 1911: Mimarın Formasyonunda Seyahatin Rolü konferansı ve “Görsel Kayıt: Le Corbusier Yapıtdökümüne Bir Bakış sergisi Ekim’de santralistanbul’da gerçekleştirilecek.
Pek çok işiyle mimarlığa farklı bir perspektif getiren Le Corbusier’in Doğu Gezisinin 100. yılı nedeniyle planlanan etkinliklerle ilgili Fondation Le Corbusier ile görüşmelere 2010 yılında başladıklarını belirten İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Görevlisi Burcu Kütükçüoğlu, “Konferans formatı ve davet edilecek konuşmacılarla ilgili Fondation Le Corbusier yetkilileriyle birlikte çalışarak ortak kararlara vardıktan sonra hemen organizasyon işlerine başladık. Ayrıca, Bilgi-Mimarlık geleneği olarak konferansa paralel bir sergi yapılmasını önerdik ve böylece bu projenin ikili bir etkinliğe dönüşmesini sağladık” dedi. Böyle bir konferans ve sergiyi organize etmekten ve ev sahipliği yapmaktan çok memnun olduklarını dile getiren Kütükçüoğlu, ayrıca Kalebodur’a, konferans, sergi ve sergi kitabına verdiği destekten dolayı teşekkür etti.  

“Görsel Kayıt: Le Corbusier Yapıtdökümüne Bir Bakış” sergisinin hazırlıklarıyla ilgili bilgi veren mimar-fotoğrafçı Cemal Emden de, “Le Corbusier, dünyanın birçok yerinde binaları bulunan bir mimar. Bu sergi için İsviçre, Fransa, Almanya ve Hindistan’da olabildiğince çok yapısını ziyaret ederek, en önemli yapıtlarından bir seçki oluşturmak istedim” dedi. 

Bu sergiyi fakülte içinde kolektif bir çalışmayla oluşturduklarını söyleyen İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı Araştırma Görevlisi İdil Erkol da böyle değerli bir sergiyi İstanbul dışında diğer kentlere de götürerek, daha çok izleyiciye ulaşmasını arzuladıklarını belirti. 

Kalebodur’un mimarlık ve tasarım kültürüne destek veren Türkiye’nin öncü markalarından biri olduğuna dikkat çeken Kaleseramik Müşteri İlişkileri Yöneticisi Pelin Özgen ise “Bu tür çalışmaların Türkiye’deki mimarinin gelişmesine olumlu katkılarda bulunacağına inanıyoruz. Önümüzdeki dönemde de benzer projelerin sektör ile buluşması için desteğimizi sürdüreceğiz” dedi. 

Modern mimarlığın öncülerinden Le Corbusier’nin, 1911 yılında gerçekleştirdiği ve mesleki kimliğinin oluşumunda önemli etkisi olduğu bilinen Doğu Gezisi’nin çeşitli yönleriyle tartışılacağı “Le Corbusier Doğu Gezisi 1911: Mimarın Formasyonunda Seyahatin Rolü” konferansı, 7–8 Ekim 2011 tarihlerinde İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde gerçekleştirilecek. Konferansa, Danilo Udovicki, Luis Burriel Bielza, Tim Benton, Francesco Passanti, Hashim Sarkis, Daniel Naegele, Stanislaus von Moos, Tülay Atak, Zeynep Çelik, Esra Akcan, Sibel Bozdoğan ve İhsan Bilgin gibi mimarlık alanında uzman Türk ve yabancı akademisyenler konuşmacı olarak katılacak. İstanbul’daki etkinliği, Ekim ve Kasım aylarında Atina ve Napoli’de de aynı tema çerçevesinde düzenlenecek iki konferans takip edecek. 

Konferansa paralel olarak, Le Corbusier’nin işlerinin toplu olarak izleyiciye sunulacağı “Görsel Kayıt: Le Corbusier Yapıtdökümüne Bir Bakış” sergisi ise 8 Ekim–13 Kasım 2011 tarihleri arasında santralistanbul’un Ana Galerisi’nde yer alacak. Sergi, mimarlık fotoğrafçısı Cemal Emden’in, İsviçre, Fransa, Almanya ve Hindistan’a seyahat ederek Le Corbusier’nin bu ülkelerde bulunan yapılarından ürettiği güncel fotoğraflardan oluşuyor. Fotoğraflar, Le Corbusier’nin 1905 yılında İsviçre’de tasarladığı ilk yapısından 1965’de projelendirdiği ve inşası 2006’da tamamlanan son kilisesine kadar uzanan işlerini içeriyor. Ünlü mimarın yapılarının Cemal Emden’in özgün bakış açısından izlenebileceği bu sergi, İstanbulluları 100 yıl sonra Le Corbusier ile tekrar buluşturuyor. 

Sergideki fotoğraflardan bir seçki, yayın haline getirilerek okuyucuya sunulacak. 
Haber: Editör