AKIN KIRAÇ

Küresel Tsunami

Toplam okunma sayısı: 26
01 Eyl 2008
Amerika da konut-emlak piyasasında ki çalkantı ile başlayan bu çökme süreci çok büyük bankalarla devam etti.Ve öyle bir hal aldı ki Amerika’dan başlayan bu tsunami tüm dünyayı etkisi altına aldı.Dev dalgalar dev şirketleri yok edecek şekilde vurmaya başladı.Küresel ekonomi denilen illet bu olsa gerek.
Mali çöküntüye rağmen ülkemizde uluslar arası ekonomik depremin oluşturduğu yara sayısı yok denecek kadar az. Bu duruma acaba; vay be helal bize mi demeliyiz,yoksa elimizi açıp şükür mü etmeliyiz.Yoksa hem şükür edip hem de tedbiri elden bırakmamalı mıyız.Kesinlikle sonuncusu. Eğer biz 5-6 sene evvelinden dışa kapalı güven ortamı zedelenmiş yarım milyar dolara el açıp kul kurban olan ve de bu çok iyi bir paraymış gibi basınımızda çene yormaya devam etseydik bu deprem bize kesinlikle büyük yaralar açardı. Şimdi ise sadece İstanbul da satışa çıkarılan bir arsadan 1 milyar dolar gelir elde ediyoruz.Çok şükür o günleri gerilerde bıraktık.Artık biraz daha reel biraz daha mantıklı hareket etmeye başladık diyebiliriz. Kriz yönetimleri oluşturarak en az yarayla paçamızı kurtarmaya çalışıyoruz ki bu da bizim önümüzde ki tarihlerde daha rahat hareket edebilmemizi kolaylaştıracak.
Bu tür ortamlarda gazete,radyo ,televizyon gibi basın yayın organlarını çok iyi kullanmak gerekiyor. Çocuk oyuncağı değil..Adamlar bir trilyon dolardan bahsediyorlar. Bu tür kriz ortamlarını aşmak için kamu ve yarı kamu görevi yapan her türlü organımızla çalışmak ülkemiz için olmazsa olmazlarımızdan olmalıdır. Hatta ileri gidip bu görev zorunlu bir görevdir bile deyebiliriz.Ülke içerisinde kriz çığırtkanları elbette olacak onlar zaten bu puslu havalardan nemalanan kişiler.Biz biz olalım bu havayı aman puslandırmayalım.Zararı görecek olan yine bizleriz.
Ülkenin dört bir köşesinden bizlere gelen haberlerde dünya çalkalanmasına rağmen sektörel olarak her ne kadar emlak-konut satışlarında bir düşüklük yaşansa da küçük ve büyük şehirlerde çok büyük projeler devam etmekte. Bunun yanı sıra her geçen gün sanki uluslar arası büyük yatırımcılar birbirleriyle yarış yaparcasına Türkiyemiz de büyük projelere imza atmaktalar. Burada isim olarak projeleri söylemeyeceğim ama gerçekten hem onlar için bir kazanç kapısı hem de Türkiye için bir avantaj diyebiliriz. Çatlayan Amerikan ekonomisi Araplar başta olmak üzere büyük yatırımcıları alternatif yatırım yerleri aramaya zorladı. Bu ortamı eğer iyi değerlendirirsek dünyada ki uluslar arası kriz ortamından kazançlı bile çıkabiliriz.
Sektörün birde kamunun desteğiyle yürüttüğü TOKİ projeleri var. Herkes bir şeyler söylese de hem iç piyasada reel ekonominin yürümesi için bir kazanç hem de düşük gelirli ailelere ev alma fırsatı sunan gerçek projeler. Her hangi bir ekonomik tıkanıklıkta dahi kamu piyasadan mal alıyor bir şekilde hareket sağlanıyor. Bu konuda yol aldık almaya da devam edeceğiz gibi gözüküyor.
Bu ortamda aslında darlık yaşayan bir kesim var oda küçük ve orta ölçekli müteahhid gurubu. Onlar da üç beş firma birleşip büyük projelere imza atabilecek kapasitedeler ama gelin görün ki küçük olsun benim olsun anlayışı bir türlü aman vermiyor.
Biz biz olalım başta söylemiş olduğum gibi küçüğümüzle büyüğümüzle fırsatçılara izin vermeyelim. Çünkü bu ülke hepimizin ve biz bu topraklarda yaşıyoruz. Toprağın hakkını hep birlikte verelim.

Haber: Editör