ETKİNLİKLER

ICCI 2012 sonuç bildirgesi enerji sektörüne yön verecek

Toplam okunma sayısı: 1890
09 Tem 2012
Sektörel Fuarcılık tarafından düzenlenen ve 3 gün süren ICCI 2012 – 18. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı ardından bir sonuç bildirgesi yayınlandı.ICCI Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Selahattin Çimen imzasıyla kamuoyuna açıklanan sonuç bildirgesinde toplam 12 önemli başlık altında enerji sektörüne yön verecek tespitlere yer verildi.
Sektörel Fuarcılık tarafından her yıl düzenlenen ve Türkiye’nin bulunduğu coğrafyadaki en büyük ve en kapsamlı enerji fuarı ve konferansı olan ICCI 2012’de 7 panel ve 39 oturum düzenlendi. Fuar boyunca yaklaşık 200 akademisyen, özel sektör temsilcisi, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri yaptıkları sunumlarla enerji gündemindeki önemli konuları tartışma imkanı buldu. 

Bildirgeden önemli uyarı ve tespitler

Sektörel Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Bulak, ICCI 2012’de yapılan sunum ve bildirileri detaylı bir şekilde inceleyerek, enerji sektörüne yön verecek önemli tespitlerin bulunduğu bir sonuç bildirgesi hazırlandığını söyledi. Bulak, ‘ICCI 2012 Sonuç Bildirgesi’nin, Türkiye’de enerji sektöründe yatırım yapan ya da yatırım yapmayı düşünen ulusal ve uluslararası şirketler için önemli bir bilgi kaynağı olduğunun altını çizdi.

Enerji 12 başlıkta değerlendirildi 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Selahattin Çimen tarafından kaleme alınan ve kamuoyuna duyurulan ICCI 2012 Sonuç Bildirgesi’nde, ‘Yatırım, Özelleştirme ve Finans’, ‘Hukuk ve Mevzuat’, ‘İklim Değişikliği, Çevre ve Enerji Verimliliği’ gibi başlıklar olmak üzere toplam 12 ana konu inceleniyor. 

Yenilenebilir enerji ve nükleer

ICCI 2012 Sonuç Bildirgesi’nde rüzgar enerjisinin Türkiye'nin en önemli kaynaklarından biri olduğuna ve mevzuat çerçevesinde desteklenmesinde kamu yararı olduğuna dikkat çekiliyor. Güneş enerjisinin ise her geçen gün önem kazandığını ve Türkiye'deki en önemli yenilenebilir kaynaklardan biri olacağı ifade edilirken, gerekli yasal düzenlemelerle piyasanın önünün açılması gerektiğine dikkat çekiliyor. Bildirgede son olarak ise nükleer enerjinin mevcut durum analizinden, işletilmesine ve yeni yapılacak santrallere kadar birçok konunun ve sürecin dikkatlice incelenmesi gerektiğine dikkat çekiliyor. 
Haber: Editör