MANŞET HABERLER

Depremden Korunmak Için Binanıza Su Yalıtımı Yaptırın!

Toplam okunma sayısı: 2072
17 Ağu 2011
Isı Ses Su ve Yangın Yalıtımcıları Derneği Genel Koordinatörü Ertuğrul Şen, ülkemizin deprem kuşağında bulunması ve binalarının büyük kısmının betonarme olması nedeniyle su yalıtımının önemli olduğunu açıkladı.
1999 yılında yaşanan iki büyük depremin ardından Türkiye; zemin etüdü, korozyon tsunami gibi yeni kavramlarla tanıştı. Yüzölçümünün %92’sinin ve nüfus yoğunluğunun yüzde 95'inin deprem kuşağında olan bir ülke olarak, binaların bakımına ve yenilenmesine yeterince özen gösterilmediği fark edildi. Bu durum yaşadığımız depremlerde ciddi şekilde ortaya çıktığı gibi can ve mal kaybının artmasına da neden olmuştur. 

Su yalıtımı ile deprem hasarını  % 64 önleyeceğinizi biliyor musunuz?

Depremde birçok yapının yıkılmasının nedenlerine bakıldığında %64 ile ‘Korozyon’ yani paslanma en başta geliyor. Korozyonun nedeni ise su yalıtımının yeterince yapılmamış olması. “Su Yalıtımı, aslında yapının ömrünü uzatmaya ve deprem karşısında dayanıklılığını artırmaya yönelik atılan en büyük adım” diyen Isı Ses Su ve Yangın Yalıtımcıları Derneği İZODER Genel Koordinatörü Ertuğrul Şen, “Suyun yapılara verdiği zararı belki görsel olarak çoğu zaman tahmin edemeyiz. Ancak, bir deprem olduğunda bunun sonuçlarının neler olabileceğini yaşanmış depremlerde görme imkanımız oldu. Ciddi anlamda korozyona uğramış olan bir yapının şiddetli bir depremde ayakta kalabilmesine imkan yoktur. Bu nedenle su yalıtımı çok önemlidir. Yalıtım olmaması ya da eksik yalıtım, yapının servis ömrünü azaltmakla kalmaz, çevresi ve yaşayan kullanıcıları için de can ve mal güvenliği tehdidi oluşturur” dedi.

Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'nın verilerine göre; son 58 yıl içinde meydana gelen depremler; 58 bin 202 vatandaşımızın hayatını kaybetmesine, 122 bin 96 vatandaşımızın yaralanmasına ve yaklaşık 411 bin 465 binanın yıkılmasına veya ağır hasar görmesine neden oldu.

İstanbul’daki Binaların %79’u Hasarlı! 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hasar Tespit Komisyonu tarafından, 55 bin 651 konut ve işyerinde yapılan kontrollerde bu binaların yüzde 79'u hasarlı bulundu. Ertuğrul Şen’e göre; büyük bir depremde, korozyona uğramış ve taşıma kapasitesi düşen yapıların ayakta kalması hemen hemen mümkün değil. Yapılan araştırmalarda ülkemize göre kıyasladığımızda su yalıtımına önem veren ülkelerden Almanya 5.8 kat, İtalya 2.9 kat ve Fransa ise 2 kat daha fazla bitümlü su yalıtımı örtüsü kullanarak depremin vereceği hasarları en aza indiriyor. 

Ertuğrul Şen: ‘Su Yalıtımı Zorunlu Olmalı’ 

Ülkemizde su yalıtımıyla ilgili standartlarda eksiklikler olduğunu açıklayan Şen, bir an önce su yalıtımı ile ilgili mevzuatların tamamlanması ve yürürlüğe girmesi gerektiğini ifade etti. Binanın uygun yalıtım sistemi ile belirli standartlara göre yalıtılması gerektiğini de vurgulayan Ertuğrul Şen, “Öncelikle, su yalıtımının belli kurallara göre yapılıp yapılmadığı da kontrol edilmesi gerekiyor.  Ülkemizin de deprem gerçeğini düşündüğümüzde Su Yalıtım Malzemesi tüketiminin AB normlarına ulaşması gerektiğini düşünüyoruz. Tüm bunlar göz önüne alındığında su yalıtımı yapılarda zorunlu hale getirmeliyiz” diye konuştu.
Haber: Editör