AKIN KIRAÇ

Çalışma Zamanı

Toplam okunma sayısı: 25
01 Eki 2009
2009’un son çeyreğine girerken, ekonomide ki veriler Türkiye’nin lehine gözükmekte. Uzmanlar küresel krizin Türkiye’den teğet geçtiği konusunda hemfikirler. Tabi aksini düşünenlerde yok değil. Küresel krizin 2011’lere kadar süreceğini savunanlarda var.
Yazdan kalma son günleri yaşarken okullar açıldı, ekonomi hızla ilerliyor, borsa tavan yaptı ve artık şunu söyleyebiliriz. Zaman çalışma ve üretme zamanı. Eğer kriz varsa bundan çıkış yolu da belli. Rahmetli Sabancı öyle diyordu ya. Çalışacağız, çalışacağız, çalışacağız.
İnşaat sektöründe son bir yıldır yolunda gitmeyen işler bankaların faiz indirimiyle birlikte rayına girmeye başladı. Tabi bu durumdan kısa vade de alanda memnun satanda.
Uzun vade de bu işten kim karlı çıkar çok fazla kestiremiyoruz ama tüketicinin bir şekilde para kaybedeceği kesin. Onun için uzmanlar bu konuda basında tüketiciyi uyarmaktalar. Eğer eviniz yoksa krediyle ev almanızda bir sakınca yoktur. Yok, eviniz varda yatırım amaçlı ev alıyorsanız böyle bir hareket hiçte reel değil diye açıklıyorlar. Zaten durum aşikâr ortada. Bankalar faiz oranlarını düşürdüler ama diğer taraftan kredi alabilme masraflarını en yüksek düzeye çektiler. Tabi adamlar keriz değil ki bedava para versinler. Başbakan bar bar bağırmıştı 2008 de 11 milyar dolar kar ettiniz. Bu paraları piyasaya düşük faizle verinde insanlar para döndürebilsinler, batmasınlar demişti. Ama onlar bindikleri dalları kestiler. Son zamanlarda ne oldu bilmiyorum kafalarına taş düştü herhalde faizleri indirmeye başladılar. Bir sürü firma borç batağında kıvrılırken onlar paraları ile bayağı zaman huzur içinde yattılar. Koca koca firmalar borç batağında tarihin derinliklerine gömüldü. Kimisi intihar etti. Kimisi başkalarının yanında çalışmaya başladı. Olan yine sermayesi az kobilere oldu. Şimdi sıra nihai tüketicide bakalım onların akıbetleri ne olacak. Siz siz olun ağaların paşaların gösterdikleri paranın sıcaklığına aldanmayın. Bu gün aldanan yarın aç, açık kalır.
İzlediğimiz kadarı ile Türkiye’nin dört bir yanında inşaat firmaları sürekli projeler üretmekteler ve bulundukları şehirlerin çehresini değiştirmekte kararlılar. İstanbul’dan her gün yeni bir proje ismi duymaktayız. Ne diyelim hayırlı olsun. Darısı İzmir’imizin de başına. Ama nerede o günler ki bir ticaret şehri olalım da uluslar arası firmalarımızla şehrin çehresini değiştirelim. Yıllar geçti bir metro inşaatını bitiremedik. Yazıklar olsun bize. Yazıklar olsun bu şehri yönetenlere. Ağzımızı açtık İstanbul’a bakıyoruz. Ankara’ya bakıyoruz. İmreniyoruz. Adamlar Dünya ile yarışıyorlar.
Vallahi tebrik etmek lazım. Bende tebrik ediyorum. Kim İstanbul un metro ihalesini verdiyse, kim İstanbul un metrosunu zamanında yaptı ise hepsini tebrik ediyorum.
Seçimden önce bir makalede yazmıştım. Yerel yönetimlerle inşaat firmaları uyumlu bir şekilde çalışırlarsa bulundukları şehirleri cennete çevirirler demiştim. İzmir’de ne oldu. Tencere dibin kara seninki benden kara. Kim haklı kim haksız belli değil. Ama faturanın çıkacağı yer belli. HALK.
Çok fazla karamsar tablolar çizmeden son çeyreğe girerken hareketlenen sektörel fuarlar, piyasanın önünü açmaya devam ediyor. İstanbul da her gün bir fuar her gün bir faaliyet var.
Yeni ürünleriyle piyasaya hareket getiren firmalarımız da var. Bunların bir tanesi de Manisa’nın Turgutlu ilçesinde tuğla üretimi yapan Vardarlı tuğla. Ürettiği yeni ürünün ismi VT Kilitli Tuğla. Diğer bir ismi ile VT Harçsız Tuğla. Görünce şaşırdım. Gözlerime inanamadım. Nasıl olur bu harçsız tuğla dedim atladım gittim Turgutluya. Yerinde inceledim. Gerçektende kilitli ve harçsız tuğla. Kullanımı çok kolay bir ürün olmakla birlikte inşaatlarda kum yükünü daha aza indiren faydalı bir ürün. Tüm müteaahhidlerin bu konuda tuğlayı görmelerini ve incelemelerini tavsiye ederim. Depremin çok konuşulduğu ülkemizde faydalı bir ürün olduğu kanaatindeyim. Bu bağlamda ürünü tasarlayan ve üreten tüm ekibi tebrik ediyorum.

Haber: Editör