MANŞET HABERLER

Biyolojik Havuz Yaşam Alanlarına Değer Katıyor

Toplam okunma sayısı: 2171
13 Şub 2017
Bahçenizde şelaleden akan suyun ruhunuzu dinlendiren şırıltısını, su içmek ve yıkanmak için suyun etrafında toplanan kuşların cıvıltısını biyolojik gölet ve biyolojik yüzme havuzun yanı başında dinlemek istemez misiniz?
Biyolojik gölet ve yüzme havuzu nedir diye baktığımızda kısaca şu şekilde tanımlayabiliriz; Kimyasal madde kullanmadan tamamen doğal öğeler yardımı (bitki ve balıklar) ile kendi kendini temizleyen bir ekosisteme sahip, doğal materyaller ile bezenmiş yapay göletlerdir. Biyolojik göletler dekoratif seyir amaçlı olmasının yanı sıra yüzülebilir biyolojik yüzme havuzu olarak da tasarlanabiliyor. 

Bilindik seramik kaplı havuzların hem sağlık hem de ekonomik nedenlerden dolayı alternatifi olarak kabul edilen biyolojik gölet ve biyolojik yüzme havuzlarına gün geçtikçe artan ilgi, bireylerin sağlıklı doğal yaşama ve doğaya dönme ihtiyacının her geçen gün daha da arttığına işaret ediyor. 

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki eski çağlardan beri insanoğlu yapay gölet kavramını çeşitli amaçlar için kullanmış. Tarih boyunca toplumların bu yapay göletleri, gerek su deposu ve sulama kaynağı olarak, gerekse de Pamukkale’de yer alan Hierapolis Antik Havuzdaki gibi çeşitli amaçlar için kullandıklarını biliyoruz.

Biyolojik gölet ve yüzme havuzlarına ilginin her geçen gün daha da artacağını tahmin etmek hiç de zor değil. Giderek artan betonlaşma ve doğadan uzaklaşan yaşam alanlarımız içerisinde biyolojik gölet gibi unsurların olduğu doğal alanlarda yeterince vakit geçiren insanların pozitif duyguları, mutluluğu ve kendini dünyaya aitlik hissiyatını bir nebze daha arttığı da göz önünde tutulduğunda, bu tarz yapıların çevremizde oluşturulması kaçınılmaz bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. 

Biyolojik gölet ve yüzme alanlarının ülkemizde henüz yeni yeni uygulanmaya başlanmış olması; birçok inşaat firmasının da gönül rahatlığıyla bu doğal yapıları müşterilerine sunarak, projelerine artı değer katmalarına olanak sağlamaktadır. Projelerine biyolojik gölet veya biyolojik havuzları dâhil eden firmalar aynı zamanda sosyal sorumluluk çalışmaları için de doğal bir zemin hazırlamış olacaklardır. 

Günümüzde yapı sektörü içerisinde her gün yeni bir konut projesi ile karşılaşmamak neredeyse imkânsız. Bireylerin sağlıklı, doğal yaşama dönme ihtiyacını göz ardı etmeden, doğal hayata katkı sağlayacak birçok doğal unsuru içinde barındıran marka konut projeleri ile çocuklarımızı da doğal hayatla buluşturarak onların hem ruhsal hem de fiziksel gelişimlerine olumlu yönde katkı sağlamış oluruz.

Her mevsim estetik ve suyun mevcut olduğu bir bahçeyi hayranlıkla seyredip içinde gece veya gündüz kim yüzmek istemez ki.

Haber: Editör