ÜRÜN HABERLERİ

Bien, Türkiye'nin ''En İyi Tasarımcı Ülkeler ''listesinde ikinci sıraya taşınmasına önemli katkı sağladı

Toplam okunma sayısı: 1989
12 Eyl 2012
Türkiye seramik sektörünün dijital teknoloji öncülerinden Bien, Avrupa Birliğinin uluslararası tasarım yarışması ADesign Award&Competition sonuçlarına göre açıklanan “En iyi Tasarımcı Ülkeler listesinde Türkiye’yi ikinci sıraya taşıyan üç tasarım ekibi arasında yer aldı.
Türkiye ve ihracat yaptığı 55 ülkede tasarım ve seramik alanında başarılı bir ivme yakalayan Bien, Avrupa Birliği'nin uluslararası tasarım yarışmasında en çok derece yapan ülkelerin sıralandığı "Top 100 En İyi Tasarımcı Ülkeler" listesinde, Türkiye’yi ABD'den sonra ikinci sıraya taşıyan üç tasarım ekibi arasında yer aldı.  Bien’ in Yer ve Duvar karosu koleksiyonlarından İnci, Elhamra ve Eramosa, Seramik Sağlık Gereçleri ürünlerinden Lotus ve Fracture banyo takımları ile aldığı toplam 5 ödülle 140 ülke arasında listenin üst sıralarına girmeyi başardı.

Bien’e bu başarısını sağlayan ödüllü ürünler arasında Fracture ve Lotus serileri dikkat çekiyor. Fracture serisi, yapıyı oluşturan unsurların bütünlüğünün parçalanması, yüzeylerde yapılan oyunlar, ürünlerin dış cephesi gibi tasarım unsurlarının geometrik hale getirilmesi ve kaydırılması gibi yöntemlere dayanan dekonstrüktivist akımın bir örneği olarak karşımıza çıkıyor. Seri, seramik sağlık gereçlerinin kullanım alanlarına çağdaş sanat dokunuşları kazandırırken, sert, köşeli ve cam kırığı etkisi veren geometrik yansımalar ile bu alanlarda estetik ve minimalizmi bir araya getiriyor.

Lotus serisi ise Lotus çiçeği yapraklarının formundan ilham alınarak hayata geçiriliyor.  Seri, kir tutmayan yapısı, doğal formu ile banyo gereçleri tasarım alanına yeni bir boyut kazandırıyor. 

Bien’in Fracture ve Lotus serileri, diğer ödüllü ürünleri gibi geçtiğimiz Haziran ayında üretime geçen yeni Seramik Sağlık Gereçleri Fabrikası’nda, en ileri teknolojiye sahip makine ve ekipman parkuru ve robotlu yüksek basınçlı döküm sistemleri, robot sırlamalar ve robot taşlama makineleri ile üretiliyor.

Haber: Editör