AKIN KIRAÇ

Belediye Başkanlarına Türkiye

Toplam okunma sayısı: 655
28 Mar 2009
Türkiye de milli gelirimiz arttıkça kentsel yaşam alanlarımız genişleyecek ve daha ferah ortamlar oluşturmaya çalışacağız. Çevremizdeki hızlı değişimleri anında fark edeceğiz. Bu değişimin gerçekleşebilmesi için gerekli olan çalışmaları , mimarımızla, mühendisimizle, müteahhidimizle hep birlikte kafa kafaya verip yorumlamak ve doğru yapılanmayı hep birlikte oluşturmamız su götürmez bir gerçektir.
Bu bağlamda sanayicimizden tutun inşaat sektörü temsilerimize fırıncıdan tutun bakkalcıya kadar bu konu hepimizi ilgilendirmektedir.
İnşaat sektörü günümüz Türkiye’sinde alt sektörleri ile birlikte lokomotif sektörlerden bir tanesidir. Çok geniş alt sektör kolları olan inşaat sektörünün sanayisiyle pazarlamasıyla her açıdan desteklenmesi gerekmektedir.
Türkiye’nin genç nüfusuyla birlikte yurtdışına açılmış olan inşaat sektörü firmalarımız
Dünyanın farklı bölgelerinde çeşitli başarılara imza atmışlardır. Ekonomimize büyük katkısı olan inşaat sektörü belli dönemler sekteye uğrayıp belli dönemlerde patlama yaparak istikrarsız bir seyir izlediğine de geçmiş tarihlerde şahit olduk. Geçmişten ders alıp sorunlarımızı görmezden gelirsek her zaman aynı hataya düşeceğimiz aşikardır. Onun için yapılması gereken şeyler aslında bellidir. Her zaman üretenin ve üretmeye çalışanın yanında olup her türlü desteği hem kamusal hem de kişisel olarak vermemiz gerektiğidir.
Türkiye’miz bu konularda yavaş yavaş kendini aşmak için var gücüyle çalışıyor. Ama yeterli değil. Çevremize baktığımızda hemen hemen tüm şehirlerde modern kentleşme hareketleri yoğun bir şekilde devam etmekte. Bu kentleşmenin her açıdan hem yerel yönetimler hem de genel yönetimler açısından çok iyi izlenmesi gerekmektedir.
Bu hızlı kentleşme sürecini yumuşak ve iyi bir süreçle devam ettirmemiz gerekmektedir.
Tabi ki dikkat edilmesi gereken en önemli konuların başında alt yapı sorunları gelmektedir. Kamunun başlatmış olduğu bu kentleşme sürecinde özel sektörde boş durmayıp
var gücüyle bu sürece destek vermektedir. Bu süreçte söylenmesi gereken tek söz kamunun ve özel sektörün birbirine yardımcı olmasını istemektir.
Ülkenin son beş yılındaki ekonomik istikrarı tüm sektörlerdeki canlanmayı iyi yorumlayarak, uluslararası dengeleri gözden kaçırmamalıyız. Bizleri dışarıda temsil eden tüm firmalarımızı zora sokacak hiçbir harekete hiçbir davranışa girmemeliyiz. İç piyasa olarak zaten kırılgan bir yapıya sahibiz. En azından kol kırılsa da yen içinde kalsın misali olaylara bakmak her açıdan içte ve dışta bizlerin elini kuvvetlendirecektir.

Haber: Editör