MANŞET HABERLER

Askon 6. Divan Toplantısı Fethiye’De Yapıldı

Toplam okunma sayısı: 1714
26 Eyl 2011
ASKON 6. Divan Toplantısı Muğla’nın Fethiye ilçesinde yapıldı. Divan toplantısına İttifak Holding Yönetim Kurulu eski Başkanı Mehmet BUĞA, İnanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İNAN, ASKON Başkanı Mustafa KOCA ve çok sayıda iş adamı katıldı. Toplantıda konuşan ASKON Başkanı Mustafa KOCA Türkiye’nin derin örgütlerin yoğun kaba baskılarından kendini kurtarma sürecinde mesafe almaya devam ettiğini belirtti. Çok ortaklı yapılar için örnek bir model haline gelen İttifak Holding Yönetim Kurulu eski Başkanı Seyit Mehmet BUĞA ise yaptığı konuşmada Müslümanların yeni bir ekonomik düzen kurma zorunluluğu olduğunu ifade etti.
ASKON 6. Divan Toplantısı Muğla’nın Fethiye ilçesinde yapıldı. Divan toplantısına İttifak Holding Yönetim Kurulu eski Başkanı Mehmet BUĞA, İnanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İNAN, ASKON Başkanı Mustafa KOCA ve çok sayıda iş adamı katıldı. Toplantıda Türkiye’nin gelişimi ve Anadolu sermayesinin durumu masaya yatırıldı.

FAİZSİZ FİNANS DESTEKLENMELİ MARKALAŞMA HIZLANMALI

Muğla’nın Fethiye İlçesinde toplanan Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) 6. Divan Kurulunda konuşan ASKON Başkanı Mustafa KOCA Türkiye’nin derin örgütlerin yoğun kaba baskılarından kendini kurtarma sürecinde mesafe almaya devam ettiğini belirtti. Faizsiz finansın desteklenmesi ve markalaşmanın hızlanması gerektiğini ifade eden KOCA, derneğin hazırladığı değerlendirme raporunu açıkladı. Raporda “Türkiye içyapıdaki derin örgütlerden kendini kurtarma sürecinde mesafe almaya devam etmektedir. Dış bağlantılar açısından nasıl bir ilişki biçimi geliştirildiği her zaman çok fazla anlaşılamamakla beraber ortaya çıkan ipuçlarından hareketle şu değerlendirmeler yapılabilir: ABD ile olan ilişkilerin daha rafine hale dönüşerek geliştiği düşünülmektedir.  AB ile olan ilişkiler bizden kaynaklanmayan sebepler dolayısıyla sürüncemede kalmaya devam etmektedir. İslam ülkeleri ile olan ilişkiler olumlu seyir izlerken, “ABD ile aynı paralele düşmek bizim için nasıl sonuçlar getirecektir?” sorusuna çok olumlu cevaplar bulunamamaktadır. Türkiye’nin acilen markalar üretmesi gerekmektedir.” ifadeleri yer aldı. 

KRİZLER KAPİTALİST SİSTEM TARAFINDAN ÜRETİLMEKTEDİR

İş adamalarına çalışmalarında İslami esaslara dikkat etmelerini tembihleyen KOCA, faiz sömürüsünün olmadığı finansal sistemlerin güçlendirilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Müslümanların kapitalizmle aralarına mesafe koymaları gerektiğine değinen KOCA, küresel ve lokal krizlerin kapitalist sistem tarafından üretilip kullanıldığı belirtti. KOCA, Türkiye’nin son 10 yıllık dönemde hızlı ilerlediğini Anadolu sermayesinin bu ilerleyişe ayak uydurması gerektiğini vurguladı. 

BUĞA: “DÜZENİMİZİ KURMAZSAK ONLARIN DÜZENİNE BOYUN EĞERİZ”

Çok ortaklı yapılar için örnek bir model haline gelen İttifak Holding Yönetim Kurulu eski Başkanı Seyit Mehmet BUĞA ise toplantıda yaptığı konuşmada Müslümanların yeni bir ekonomik düzen kurma zorunluluğu olduğunu ifade etti. Mevcut düzenin ahlak ölçüsünü tamamen yitirdiğini söyleyen BUĞA “İMF ve Dünya Bankası kuruldu. Bugüne kadar gördüklerimiz nedir? Bazı ülkeler iyice büyüdü halkları zenginleşti bazıları ise iyice küçüldü ve fakirleşti. İşte bu onların düzenidir. Biz kendi düzenimizi kurmazsak onların kurallarına, onların düzenine boyun eğmek durumunda kalırız.”dedi. 28 Şubat dönemindeki en büyük darbeyi ortaklık tabanına vurulduğunu söyleyen BUĞA şöyle konuştu: “Ortaklık tabanınızdaki güven sermayemizi darmadağın ettiler. İslami sermaye güven ve itibar üzerine kurulmuş bir teşkilattır. Ekonomi elitlerinin sahip olduğu devasa sermaye bizde ancak ortaklıkların arttırılması ile sağlandığı için yok edilmesi gereken ilk şey bize duyulan güvendi. Başlatılan psikolojik harp ve içimizden çıkan çürük elmalarda buna eklenince Anadolu sermayesi bir anda çıkmaza girdi. Bizim yaşadığımız darbenin iyi araştırılması üzerinde ciddi etütlerin yapılması gereklidir. Bir daha böyle bir sıkıntı ile karşılaşılmaması için nasıl bir direnç gösterilmesi hususunda ciddi analizler gerekmektedir. “dedi.

ABD VE AB EKONOMİSİNDE İŞLERİ İYİ GİTMİYOR

ABD ve Avrupa Birliği ülkelerinde geri gidiş olduğuna değinen İnanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İNAN “Amerika ve Avrupa Birliği ülkelerinde geriye gidiş gözle görülebiliyor. Yunanistan, İspanya, Portekiz, İtalya ve diğer Avrupa Birliği ülkelerinde gidişat iyi değil. Sistemleri etkin işlemiyor.  Biz ise ciddi bir ivme yakalamış durumdayız. Özellikle inşat sektöründe dünya 2.si bir konuma geldik. Bu ivmeyi devam ettirsek kısa zamanda bir üst lige çıkarız.” diye konuştu.

2. FUAR ERBİL’DE

Divanda Irak’ın Erbil şehrinde fuar organizasyonu yapılacağı açıklanırken hedefin 30 milyar dolarlık ticaret hacmi olduğu vurgulandı. 1.Türk İhraç Ürünleri Fuarını Makedonya’da yapan ASKON bu defa Irak’ın Erbil şehrinde fuar organize edecek. Irak pazarının 150 milyar dolar hacmi olduğu belirtilirken ticaret hacminin ilk etapta 8 milyar dolar, ikinci etapta 15 miyar dolara ve peşinden 30 milyar dolara çıkarılmasının hedeflendiği kaydedildi. 

ASKON Şube Başkanı Recep ÇALIŞKAN Adana şubesi olarak Erbil şehrine çok yakın olduklarını fakat doğrudan uçuşların olmamasının kendileri için ciddi bir handikap olduğunu belirtti. ÇALIŞKAN, THY’nin Adana’ya doğrudan seferler düzenlemesi gerektiğini ifade etti. 
Haber: Editör