AKIN KIRAÇ

Açılım 2010

Toplam okunma sayısı: 15
01 Oca 2010
Açılımların yılı 2009’u artık geride bıraktık.2010 ‘a umutla bakan bir Türkiye var önümüzde. Sürekli dışa açılan yerinde duramayan bir yapı. Bu bizim kanımızda var aslında.
Nüfusumuz genç, tarihimiz ve tarihi misyonumuz buna yeterli. Olması gerekeni yapıyoruz. Devamlı surette bir hareket ve dinamizm mevcut ülkemiz de. Yani içimden gelen şudur ki bu açılımı dünyada biz yapmayacağız da kim yapacak. Bizim diğer bir adımız da aslında Açılım. Açılımcı. Atılımcı. Atılgan.
Nedir açılım?
Açılım; özetle taraflar arası bağlar kurmaktır. Gidip öte(de)kileri görmektir. Hissetmektir. Anlamaktır. Anlamaya çalışmaktır. Empati kurmaktır. Yerine göre sevilesileri sevmek, sevilmeyesileride sevmemektir. Yerine göre gülümsemek yerine görede kaş çatmaktır. Adalet dağıtmaktır. Adaleti temsil etmektir. Tüm hakları hak sahibine vermektir. Özgür olmak ve özgürleştirmektir. Korkmadan yürüyebilmek ve yürütebilmektir. Yurtta sulh cihanda sulh istemektir. Tutup kaldırmaktır. Bir tekme vurmamaktır. Kırmamaktır. Yıkmamaktır. Yapmak, tamir etmektir. Tutarlılıktır. Güven yaymaktır. Kirletmemek, kirletenlere de izin vermemektir. İşini iyi yapmak ve iyi olanı takdir etmektir.
Kendime ve tarihime baktığımda ben açılımı böyle okuyorum. Böyle görüyorum. Bu hasletleri benliğimde hissediyorum. Çünkü atalarım da hep böyle yapmışlar ve tüm hayatlarını bu açılıma adamışlar. Diyar diyar açılıp hep bu hasletleri işlemişler. Her yere açılımı götürmeye çalışmışlar. Açılım hayat tarzları olmuş. Gittikleri yerlere güller götürmüşler. Her tarafa açılımın izlerini bırakmışlar. Öyle açılımlar yapmışlar ki; açılımın izleri hanlarda, hamamlarda, köprülerde bile kendini göstermiş ve hala daha göstermekte. İşte açılım bence budur.
Şimdilerde de yavaş yavaş yeni açılımlar görmeye başladık. Açılımcılar; Avrupa da, Amerika da, Rusya da, Afrika da, Kanada da Singapur da, Almanya da ve Dünyanın her yerinde. Biri bizi durdursun diyemem çünkü durduramaz. Durduğumuz yetti gayri. Açılım yapmadığımız zaman dünyanın halini görüyoruz ve onun için sürekli bir açılımın peşindeyiz.
Bu bağlamda inşaat sektöründen de çok olumlu açılım sinyalleri almaktayız. Artık her gün özel sektörden ihracat yapılanmaları konusunda bir haber alıyoruz. Gittiğimiz görüştüğümüz her yerde gündem ihracat. 2010 ve sonraki yılların Türkiye sinde artık bu tabloları her yerde görebileceğiz. Dünya haritasını açmış ve en uygun hedefleri bulmaya çalışan kobiler. Sürekli analizler, sürekli hesaplar. Aman nazar değmesin. Dünyanın krizde olduğu bir dönemde bunu yapmaya zaten mecburduk. Devletler sürekli üretim yapıp ve sürekli alternatif pazarlar bularak kalkındılar. Şirketlerde öyle kalkınacaklar. Ülkelerine böyle döviz kazandıracaklar. Herkes üstüne düşeni yapmalı. İhracatı ve ihracatçıyı rahatlatacak her türlü tedbiri almak zorundayız.2010 ülkemiz için büyük bir hamle yılı olmalı. Açılım dedik ya
Burada da bir açılıma ihtiyacımız var. İhracat açılımının içini büyük ve güzel hamlelerle doldurmak zorundayız.
Bu dönemi çok iyi değerlendirmemiz gerektiğine inanıyorum Sadece işadamlarımız bu açılımın içinde olmamalı. Diğer sivil toplum kuruluşlarının, yazarçizerlerin, Profosörlerin, Üniversitelerin, cemaat ve cemiyet temsilcilerinin de bu bağlamda bir açılıma ihtiyacı var. Toplumlar artık şeffaflığın şeffaf olabilmenin farklı formüllerini arıyorlar. Eski dünya yok artık, yenidünya var. Yenidünyanın değerleri eskisi gibi değil. Artık yalan makinaları var. Kimse hak etmediği kazancı cebine indiremiyor. Gelişmiş toplumlarda düşük fiyat ihaleyi alanı belirleyici bir etken değil. Hak ettiği kazancı alır işin muhatabı. Kimse kimseye torpil yapmıyor gelişmiş toplumlarda ve sistemlerde. Bir bedelin olduğunu herkes bilmekte. Bu bedeli ödemeden sonuca gidilemeyeceğini artık bizimde öğrenmemiz gerek.
Dolayısıyla bu hareketliliği ve bu dünyayı gören Bakanlarımız var bu dönemde. Yukarıda saydığım veya sayamadığım tüm temsile haiz zatlar bu süreci aynel yakin takip edip tüm bakan ve bakanlıklarla irtibatlı olup yurtdışı turlarına katılmalılar bence. Sayın bakanlar da bu konuda üzerlerine düşen ne ise onu planlayıp yapmalılar. Zaman bilim zamanı olduğu için her an her şeyi değiştirebilecek bilgiye ulaşılabilir. Bu bilginin sahibi neden biz olmayalım ki? Top yekün bir kalkınma modeli neden oluşturmayalım ki.
İşadamları Sayın Ahmet Davutoğlu’nun hızına yetişemiyorlar diye duydum. Bir gün Suriye de diğer gün Amerika da. Sürekli görüşmeler sürekli temaslar. Hani derler ya tutabilene aşk olsun. Ne güzel değimli? Alın ülke için bir fırsat işte. Bu gün itibariyle 55 ülkeye sadece vize ile giriş yapabiliyormuşuz. Bu trafiklerin meyvelerini artık ülkemiz görmeye başladı da diyebiliriz. Dünyanın en büyük inşaat ihalelerini alan inşaat sektörü temsilcilerimiz ülkemizi gururla temsil ediyorlar. Gelin varsa farklı görüşleriniz bizimle de paylaşın hep birlikte aşındıralım bakanlıkların kapısını. Açılımımızı Tüm Dünya görsün.

Haber: Editör